Neden Gebzeli Robot? Gebzeli Robot Süreci ve Hikayesi – GTÜ Girişimcilik Sohbetleri 2018

Neden Gebzeli Robot? Gebzeli Robot Süreci ve Hikayesi – GTÜ Girişimcilik Sohbetleri 2018

Hamle Mühendislik Genel Müdürü Murat AKKAYA 12 Kasım 2018 tarihinde Gebze Teknik Üniversitesi SEM Seminer salonunda düzenlenen “Girişimcilik ve Patent Sohbetleri” etkinliği çerçevesinde yaptığı sunumda Gebze bölgesinin sanayi yoğunluğunu barındırması açısından teknoloji geliştiren şirketler için büyük fırsatlar barındırdığını belirtti.

Turgut ÖZAL Gebze Organize Sanayi Bölgesinin temelini attığında tören alanında olduğunu ifade eden AKKAYA o zamanlar şimdikine nazaran küçük bir yerleşim olan Gebze’nin süreç içerisinde pek çok büyük şehiri geride bıraktığını yakında kavuşacağı metro ile Türkiye’nin metropolleri arasına gireceğini ifade etti. AKKAYA sunumunda kendisininde Gebze ile beraber büyüdüğünü ifade ederek “Aslen Karabüklü olmamıza rağmen robotumuza – Gebzeli Robot – damgasını vurduk çünkü robot Gebze’nin robotu. Eğer Gebze gibi 13 OSB’nin olduğu sanayinin başkenti olarak tanınan bir şehirde olmasaydık robot yapmayı aklımızdan geçirmezdik, Biz robot yapmaya giriştiğimizde yapamazsın diyenler şimdi satamazsın diyorlar 2019 yılı ile robotlarımızı birer birer sanayide devreye alırken satamazsın diyenlere bu robotun Gebze’de geliştirildiğini hatırlatacağız” dedi. AKKAYA, Gebze’nin sanayisi teknoparkları Teknik Üniversitesi ile özellikle de son dönemde hızla büyüyen Bilişim Vadisi projesi ile her alanda teknoloji geliştiren firmalar için büyük fırsatlar barındırdığını belirtti.

Etkinlikte öğrencilere kariyer ve girişimcilik yolunda tavsiyelerde bulunan kendi girişiminden örnekler ile muhtemel zorlukları nasıl aşacaklarını anlatan AKKAYA GTÜ öğrencilerine Gebzenin bu özelliklerinden faydalanmalarını geleceklerini Gebze’de planlamalarını tavsiye etti. Bir Gebze’li olarak Türkiyenin 67 vilayeti varken Gebze’ye vilayet vadedildiğini ve nerede ise her seçimde bu vaadin tekrarlandığını anlatan AKKAYA Gebzenin Uzun yıllar hakettiği hizmeti alamadığını ama son dönemde Eskihisar, Darıca ve Beylikbağı orman alanında yapılan yatırımlar ile bir kaç yıl içerisinde sosyal alanları ile Metro ve hızlı tren projesi ile ulaşım altyapısı ile Türkiyenin en gözde şehirlerinden birisi olacağını aktararak öğrencilere hayatlarını Gebze’de planlamalarını tavsiye etti.

Öğrencilerle sohbetinde bazen yurtta kalan öğrencilerle karşılaştığında Gebze’de okuyan öğrencilerin Gebze’yi ve tarihini yeterince tanımadıklarını farkettiğini ifade ederek Gebze’nin tarihi şahsiyetlerini girişimciliklerine vurgu yaparak anlattı, Gebze’de mezarı bulunan Kartacalı Hannibal’ın nerede ise Romayı yıkarak tarihin akışını değiştirecek ölçüde bir komutan olduğunu. Osman Hamdi bey’in Türk sanatına ve müzeciliğine katkılarını ve İstanbuldaki Arkeoloji müzesinin kurucusu olduğunu, Çoban Mustafa Paşanın Halep, Edirne ve Üsküp te eserler yaptıran büyük bir vezir olduğunu anlatarak bu şahsiyetlerin hayat hikayeleri bile örnek girişimcilik modeli olarak alınabileceğini, öğrencilere yaşadıkları şehrin tarihini kültürünü coğrafyasını öğrenmenin ve şehri farkında olarak yaşamanın girişimcilik ve kariyerlerine dahi katkısı olacağını söyledi.

Soru cevap bölümünde yoğunlukla endüstriyel uygulamalar ve robotun sanayide kullanımı ile dijital dönüşüm süreçlerinde olası gelişmeler hakkında soruları yanıtlayan Murat AKKAYA gençlere derslerinde ve hayatlarında başarılar dileyerek konuşmasını sonlandırdı.